جشنواره دانشجویی ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران- اخبار جشنواره
دکتر حلب چی: پنجمین جشنواره دانشجویی ابن سینا با تغییراتی که در اتاق های فکر دانشجویی پیشنهاد داده شد، برگزار می شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1397/10/25 | 


روابط عمومی معاونت دانشجویی فرهنگی: پنجمین جشنواره دانشجویی ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران، همانند چهار سال قبلی برای حمایت از فعالیت های ممتاز دانشجویان در زمینه های مختلف برگزار خواهد شد. به همین بهانه گفت و گویی ترتیب دادیم با دکتر فرزین حلب چی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه که در زیر می خوانید.

در خصوص جشنواره دانشجویی ابن سینا توضیحاتی ارائه دهید؟
در گذشته و با وجود تعداد زیاد دانشجویان، هیچ جشنواره ای وجود نداشت که بتواند از منظر غیر آموزشی و پژوهشی به دانشجویان نگاه کند؛ لذا در دوره قبلی ریاست دانشگاه مصوب شد یک جشنواره مقارن با روز دانشجو در 16 آذر برگزار شود که نمایشی از فعالیت دانشجویان ممتاز دانشگاه باشد که در آئین نامه آن هم پیش بینی شده بود بعد از چند دوره برگزاری، یک بازنگری بشود و تغییراتی اتفاق بیفتد.

آیا در پنجمین دوره جشنواره نسبت به چهار دوره قبلی، تغییرات خواهیم داشت؟
از مواردی که مورد بازبینی و تغییر قرار گرفت، زمان برگزاری جشنواره بود. نسبت به جشنواره چند نوع نگرش وجود داشت، یکی اینکه روز دانشجو یک مناسبت سیاسی و عملاً با شهادت دانشجویان همراه بوده و سوال اینجاست که آیا باید این مناسبت را دانشگاهی و ستادی کرد؟ پیشنهاد و پاسخ مسئولان دانشگاه و تشکل های دانشجویی به این سؤال منفی بود و اعلام کردند که بهتر است چنین برنامه ای در 16 آذر برگزار نشود.
از نکات دیگری که باعث شد زمان برگزاری جشنواره عقب بیافتد این بود افرادی که تازه وارد دانشگاه می شوند فرصت کافی برای آشنایی با فضای جشنواره نداشتند و با توجه به اینکه مهرماه زمان بارگذاری مستندات بود عملاً از شرکت در جشنواره جا می ماندند؛ در نهایت به این نتیجه رسیدیم که زمان این جشنواره به غیر از 16 آذر موکول شود و با بررسی و رایزنی هایی که انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که جشنواره ابن سینای دانشجویان را به بعد از جشنواره ابن سینای کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه منتقل کنیم که امسال قرار شد در 7 اسفند ماه و مقارن با میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شود.

اگر تغییری هم در بخش های مختلف جشنواره وجود دارد بیان کنید؟
پس از چهارمین جشنواره ابن سینا، در بازبینی هایی که انجام شد و اتاق های فکر زیادی که با حضور دانشجویان برگزیده دوره های قبل و هم دانشجویان معترض به روندهای قبلی و همینطور با اعضای کمیته اجرایی تشکیل شد و نیز بازخوردهایی که از محورهای دیگر شامل معاونت های آموزشی، پژوهشی و ریاست دانشگاه گرفته شد، نتیجه این شد که امسال ما یک تغییراتی در محورهای جشنواره اعمال کنیم. یکی دیگر از این تغییرات این بود که تعداد برگزیدگانمان کمتر می شود، زیرا نظر دانشگاه این بود افرادی که به عنوان برگزیده ممتاز جشنواره دانشجویی دانشگاه معرفی می شوند قاعدتاً باید خیلی چکیده باشند و با توجه به تکرار هر سال این برنامه، افراد توانمند و دارای قابلیت های خاص برگزیده شوند.
همچنین دوستان در کمیته های تخصصی بازنگری در چک لیست های ارزیابی، شیوه بارگزاری مستندات و ... انجام دادند. امسال محوری با عنوان "فرهنگی" خواهیم داشت که در سه قسمت هنری، ادبی و قرآن و عترت و نماز کار خواهد کرد. البته باتوجه به اینکه کانون قرآن و عترت دانشجویی ما زیر نظر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری بوده و طبق برنامه عملیاتی برگزیده نماز خواهیم داشت، قرار شد برگزیده ای با عنوان قرآن و عترت و نماز داشته باشیم و متولی آن هم نهاد رهبری است.
تمرکز "محور اجتماعی" نیز روی فعالیت های داوطلبانه و عام المنفعه، فعال حوزه فرهنگی اجتماعی و نیز تعهد حرفه ای خواهد بود.
توضیحی که درباره برگزیده فعال فرهنگی اجتماعی وجود دارد این است که در اتاق های فکر، دانشجویان نظر دیگری هم داشتند و آن این بود که ممکن است دانشجویانی باشند که فعالیت عمومی فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه داشته باشند ولی در آن ها ممتاز نباشند و پیشنهادشان این بود که برگزیده ای به نام "فعال حوزۀ فرهنگی اجتماعی" از زیرمجموعه بخش اجتماعی جشنواره تعریف شود. در پنجمین دوره جشنواره "الگوی تعهد حرفه ای" محوری است که بنا شد عزیزان دفتر تعهد حرفه ای برای تدوین شیوه نامه اش به ما کمک کنند و در نهایت یک بخش دیگر به نام "دانشجوی جامع بین الملل" از بین دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است.
سایر محورهای آموزشی، پژوهشی و ورزشی از لحاظ شکلی تغییری نخواهند داشت.

در سال جاری جشنواره ای با عنوان "جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی دانشجویان" برای اولین بار برگزار شد، لطفاً در خصوص آن توضیح دهید.
پس از تصمیم گیری برای به تعویق افتادن جشنواره دانشجویی ابن سینا، فرصتی دست داد که توانستیم اواخر آبان ماه یک برنامه دیگری با عنوان جشنواره فرهنگی برگزار کنیم که تا حد زیادی پاسخگوی درخواست های دانشجویان برای یک جشنواره اثر محور به جای رزومه محور بود. جشنواره فرهنگی در هفت حیطه 
"تئاتر، فیلم، ادبی، موسیقی، هنرهای تجسمی، نشریات دانشجویی و گرافیک نشریات" با حضور و استقبال خوب دانشجویان برگزار و مراسم اختتامیه آن هم در 29 آبان 97 با برپایی همزمان نمایشگاه دستاوردهای کانون ها، تشکل ها و نشریات و فصل نو، فصل همدلی همراه بود.

در صحبت هاتون به کاهش برگزیدگان اشاره داشتید، لطفاً توضیح دهید؟
در خصوص کاهش تعداد برگزیدگان که به نظر اعضای هیأت رئیسه تصویب شد باید گفت با تصمیماتی که گرفته شده، بر خلاف دوره های پیش امسال هر دانشجو صرفاً در یک محور می تواند برگزیده شود و این فرصت خوبی است برای دانشجویان که تعداد نفرات بیشتری برگزیده شوند. همچنین در جشنواره امسال در جوایز نقدی افزایش نسبی خواهیم داشت.

معیارهای انتخاب برگزیدگان در بخش های مختلف جشنواره ابن سینا چیست؟
معیارهای انتخاب بر اساس چک لیست هایی است که توسط کمیته های تخصصی تهیه شده اند و در اختیار دبیرخانه جشنواره قرار گرفته اند. به طور کامل باید بگویم چک لیست انتخاب برگزیده در محور آموزش، در معاونت آموزشی تدوین شده که چه معیارهایی داشته باشد همچنین محور ورزشی در تربیت بدنی و ...

حرف آخر؟
افتخار بزرگی است برای بنده که دعوت کنم از دانشجویان توانمند و پرقابلیت و مستعد دانشگاه که امسال هم به سیاق چهار ساله گذشته در پنجمین جشنواره دانشجویی ابن سینا، حضور فعال، گرم و قدرتمندی داشته باشند.

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزاریم.

نشانی مطلب در وبگاه جشنواره دانشجویی ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران:
http://avicennastu.tums.ac.ir/find.php?item=1.66.47.fa
برگشت به اصل مطلب