جشنواره دانشجویی ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران- اخبار جشنواره
گفتگوی دبیر علمی و اجرایی جشنواره با خبرنگار مفدا گفتگوی دبیر علمی و اجرایی جشنواره با خبرنگار مفدا

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1396/5/23 | 

با توجه به نزدیک شدن به آغاز ثبت نام چهارمین جشنواره دانشجویی ابن سینا خبرنگار مفدا به سراغ دکتر مهدی نوروزی؛ دبیر علمی و اجرایی جشنواره رفت تا از کم و کیف این دوره با وی سخن بگوید. مشروح این گفتگو به شرح زیر است: 

مفدا تهران: لطفاً ابتدا از جشنواره دانشجویی ابن سینا که در سال گذشته برگزار شد، بگویید؟

بسم الله الرحمن الرحیم، سومین دوره جشنواره دانشجویی ابن سینا در سال ۹۵ همچون دو دوره گذشته به لطف خدا برگزار شد و دانشجویان با رویکرد خیلی خوب و استقبال قابل توجهی در آن حضور داشتند. سال گذشته تعداد ۵۶۷ دانشجو در جشنواره شرکت کردند و مدارک و رزومه های خودشان را فرستادند که از این بین به ۴۱ نفر برگزیده جوایزی اهدا شد. جا دارد یادآوری کنم جشنواره ابن سینا رتبه اول، دوم یا سوم ندارد بلکه برندگان هر بخش بصورت برگزیده هستند؛ یعنی تمام کسانی که در مرحله نهایی انتخاب می شوند نسبت به یکدیگر برتری خاصی ندارند و همه تقریباً در یک سطح هستند که به عنوان برترین های دانشگاه معرفی می شوند. در جشنواره سال ۹۵ که مطابق معمول در ۸ بخش برگزار شد، دانشجویان مثل بخش های تخصصی آموزش و پژوهش در بخش های قرآن و عترت، هنری، ادبی، اجتماعی و... نیز حضور چشمگیری داشتند که مایه خوشحالی است و رویکرد ما همین است که دانشجویان وقتی فارغ التحصیل می شوند، چند بعدی باشند و بتوانند به جز فعالیت های حرفه ای در سایر زمینه ها نیز به جامعه خدمت کنند و در سایر بخش ها در کنار مردم مشارکت فعال داشته باشند.
 

مفدا تهران: با توجه به اینکه در سال جاری چهارمین دوره جشنواره دانشجویی ابن سینا برگزار خواهد شد، آیا رویکرد جدیدی نسبت به سال های پیش دارید؟ چه تغییرات احتمالی در جشنواره امسال خواهیم داشت؟

رویکردتغییرات سال جاری، قوی و عمیق تر شدن جشنواره است. در حوزه اطلاع رسانی با بررسی هایی که به عمل آمد امسال تلاش کردیم تا اطلاع رسانی را خیلی قوی انجام دهیم و با بهره گیری از راه های ارتباطی جدید دانشجویان نخبه ای را که در بهترین دانشگاه علوم پزشکی کشور تحصیل می کنند با این جشنواره آشنا کنیم تا در طی دوران تحصیل در آنها شرکت کنند و در ابعاد مختلف علمی، هنری، اجتماعی و ... تشویق بشوند و خود را محک بزنند. سایت جشنواره نیز همواره فعال بوده و آماده پاسخگویی به سوالات دانشجویان توسط کارشناسان این حوزه است.

تغییر دیگری که انجام شد (طبق قولی که سال های قبل داده بودیم) در راستای بهره گیری از حضور دانشجویان برگزیده دوره های قبل جشنواره در هیئت داوران مرکزی بود و امسال ۵ دانشجو که از برگزیدگان جشنواره سال های قبل بخصوص سومین دوره بودند، در هیئت داوران مرکزی حضور خواهند داشت.

تغییر دیگری که داده شد در اعضای هیأت علمی داوران مرکزی بود و حوزه ریاست دانشگاه با لحاظ نمودن همه جوانب، اساتید جدیدی را معرفی کردند.

تغییر خوب دیگری در بخش کیفیت خدمات سلامت بود که با توجه به اینکه در بخش درمان کشور، دانشگاه و معاونت درمان دانشگاه دخیل است و ارتباط مستقیم با موضوع دارد و بررسی کیفیت خدمات به بیماران توسط دانشجویان در بخش درمان یا همان تعهد حرفه ای آن هاست، دکتر علی پور معاون درمان دانشگاه با دستور رئیس دانشگاه مسئولیت این بخش را بر عهده می گیرند که امیدواریم این تغییر باعث تشویق و گسترش فرهنگ تعهد حرفه ای و ارتقاء کیفیت خدمات در حوزه سلامت بشود.
 

مفدا تهران: چهارمین جشنواره در چه بخش هایی برگزار خواهد شد؟ آیا بخش جدیدی اضافه شده است؟

از ابتدای تدوین اساس نامه جشنواره دانشجویی ابن سینا ۸ بخش پیش بینی شده بود که ثابت است؛ فقط امسال بخش کیفیت خدمات سلامت به بخش "تعهد حرفه ای" تغییر نام یافته است. آن هم به دلیل اینکه تفهیم بیشتری در این بخش بشود و هم دانشجو و هم اساتیدشان بدانند که کار و تفسیر این بخش چیست تا افرادی که می خواهند در این بخش شرکت کنند، خود را تقویت کنند.

بقیه بخش ها تغییری نکرده و بخش جدیدی هم اضافه نشده است. تنها موردی که می تواند اتفاق بهتری را برای دانشجو رقم بزند، پیشنهاد اضافه شدن بخش جدیدی به محورهای جشنواره است که در جلسه هیئت داوران مرکزی هفته آینده مطرح می شود و در صورت تصویب این بخش جدید اضافه خواهد شد که اقدامی به نفع فعالیت های دانشجویان است و نتیجه امر به اطلاع دانشجویان رسانده می شود.
 

مفدا تهران: ثبت نام در چهارمین جشنواره دانشجویی ابن سینا از چه زمانی آغاز و راه های ارتباطی با دبیرخانه و کمیته اجرایی جشنواره چگونه است؟

مهلت ثبت نام و ارسال مدارک از اول شهریور تا ۱۵ مهر ماه ۹۶ خواهد بود و همانطور که پیداست نسبت به سال های گذشته حدود ۱۵ روز این مهلت افزایش یافته است تا دانشجویان بتوانند با فرصت و دقت بیشتری نسبت به جمع آوری و ارسال مدارک جهت ثبت نام اقدام کنند.

دانشجویانی که می خواهند در جشنواره شرکت کنند می توانند جهت ثبت نام از طریق سایت جشنواره به نشانی اینترنتی http://avicennastu.tums.ac.ir اقدام کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر به دبیرخانه مرکزی جشنواره به نشانی: خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش کوچه فر دانش، ساختمان معاونت دانشجویی دانشگاه، طبقه ششم، مراجعه کنند.
 

مفدا تهران: چه افرادی می توانند در جشنواره ثبت نام کنند؟

کسانی که می خواهند در جشنواره ثبت نام کنند اولاً باید دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران باشند. در واقع تمام دانشجویان ایرانی و خارجی دانشگاه علوم پزشکی تهران در همه مقاطع و دوره ها می توانند با هر سطح فعالیتی در جشنواره ثبت نام کنند. فعالیت هایی که در زمان دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته از امتیازات بیشتری برخوردار است. سال دریافت مدارک آن فعالیت های مندرج در رزومه مربوط به هر بخش به هر تعداد که در سال های اخیر باشد، امتیاز بالاتری دارد و سطح آن گواهی هرچقدر وسیع تر باشد (یعنی بین المللی، کشوری، استانی و...) بهتر است. دانشجویان تا یک سال بعد از فارغ التحصیلی هم مهلت دارند در جشنواره ثبت نام کنند. اما با رزومه ای که در دوره های قبلی جشنواره ارائه داده اند، نمی توانند در جشنواره های بعدی شرکت کنند و باید حتماً کار جدید و شاخصی کرده باشند تا امتیاز بالایی بیاورند. با این حال در سایت جشنواره، آیین نامه جشنواره قابل دسترسی است و می توانند ملاحظه کنند و پرسش های خود را مطرح کنند.
 

مفدا تهران: چه پیشنهادی برای دانشجویانی که علاقه مند به شرکت هستند ولی به دلیل اینکه فکر می کنند رزومه ضعیفی دارند و از این کار منصرف می شوند، دارید؟

این جشنواره صرفاً خاص دانشجویان برجسته نیست، یعنی واقعاً قرار بر این است ما یک هدف و برنامه تشویقی داشته باشیم برای اینکه دانشجویان اگر در سالی نتوانند در جشنواره شرکت کنند برای سال بعد خودشان را تقویت کنند و آنقدر این روند ادامه پیدا کند تا بالاخره دانشجو بتواند در جشنواره با قدرت حضور پیدا کند. حضور دانشجویان با هر رزومه ای باعث محک خوردن و شناختن توانایی دانشجو می شود. در واقع ممکن است در جشنواره یک شخصی برگزیده نشود ولی ما ویژگی خاص آن فرد را شناسایی می کنیم و با برنامه ریزی آن را تقویت می کنیم و این موضوع اتفاق بسیار خوبی است که در دانشگاه ما می افتد، زیرا ما حتی برخی دانشجویان که در جشنواره ابن سینا نتوانستند برگزیده بشوند را با حمایت ها و برنامه ریزی هایی که انجام داده ایم سوق دادیم به سمت دانشجوی نمونه کشوری یا جشنواره فرهنگی سراسری و این بسیار خوشایند خواهد بود هم برای دانشجویان و هم برای دانشگاه.
 

مفدا تهران: اگر مطلب ناگفته ای باقیمانده بیان کنید؟

بهترین چیزی که برای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران پیش آمده، جشنواره دانشجویی ابن سینا است که با فکر و ایده عزیزانی در حوزه ریاست دانشگاه طراحی شده و دانشجویان باید از این فرصت استفاده کنند و راحت از کنارش نگذرند. دانشجو باید خود پیگیر باشد. دانشجو باید به ما مراجعه کند و از ما برای شرکت در جشنواره های ابن سینا، دانشجوی نمونه کشوری، جشنواره فرهنگی سراسری و... کمک و حمایت بخواهد. از ما بخواهد تا او را تقویت و برایش برنامه ریزی کرده و کلاس و دوره آموزشی بگذاریم. دانشجویان باید خودشان شور و نشاطی در این باره در دانشگاه ایجاد کنند و با حضور گسترده خود بقیه کارها و برنامه ها را با هماهنگی و حمایت دانشگاه به سرانجام برسانند. وظیفه ما این است که دانشجویان را به جایی برسانیم که در جامعه افراد موفقی در همه ابعاد بشوند. بنده هر سال تأکید می کنم تا حد امکان باید کادر پزشکی کشور علاوه بر قابلیت های تخصصی رشته خود، یک هنرمند ارزنده و یک شخصیت فاخر اجتماعی نیز باشند.
AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه جشنواره دانشجویی ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران:
http://avicennastu.tums.ac.ir/find.php?item=1.66.38.fa
برگشت به اصل مطلب